Bez kategorii

Kolumny styropianowe? – jak montować ?

kolumny styropianowe

Kolumny są elementem architektury znanym w budownictwie już od czasów antycznych. Oprócz ozdobnej funkcji pełnią też praktyczną rolę jako element konstrukcyjny. W dzisiejszych czasach ludzie chętnie wykorzystują kolumny styropianowe przed wejściem do budynku nawiązując tym do stylu w jakim budowane były dworki. W naszym kraju ludzie coraz chętniej sięga się po duże elementy sztukaterii montowanej na zewnątrz budynku, czyli np. kolumny styropianowe. Kolumny styropianowe przeważnie produkowane są w częściach , które po połączeniu stworzą efektowną formę nadającą budynkowi niepowtarzalny charakter. Najczęściej kolumny umieszczane są na wejściu do budynku tworząc miejsce, które będzie wizytówką naszego domu. Tak stworzona dekoracja świetnie odnajdzie się w połączeniu z innymi elementami sztukaterii takimi jak listwy elewacyjne.

Kolumny styropianowe muszą być idealnie dobrane pod względem wymiarów. Każda kolumna składa się z czterech elementów – bazy, trzonu, głowicy i architrawu. Wszystkie części są sprzedawane oddzielnie. Pomiary należy zacząć od zmierzenia średnicy słupa, który zostanie wykorzystany do osadzenia sztukaterii. W zależności od wymiaru kolumny, grubość styropianu może wynosić od 3 do 7 centymetrów. W ten sam sposób dokonuje się pomiarów pod głowicę oraz bazę kolumny. Kolumny styropianowe sprzedawane są w połówkach co ułatwia montaż. Obróbka trzonu kolumny jest zalecana dopiero po zamocowaniu wszystkich części.

Montaż kolumny nie jest skomplikowanym zadaniem pod warunkiem, że prawidłowo przeprowadzimy wszystkie pomiary i dobrze dobierzemy elementy całej konstrukcji. W ten sposób powstanie ciekawa dekoracja, która można na przykład ozdobić wejście do budynku, a także przestronne pomieszczenia, tworząc wytworną, luksusową atmosferę w salonie, jadalni lub hallu.

Dodaj komentarz